אורתם – משרד אדריכלים מתמחה בעיצוב ותכנון, מבנים בבנייה קלה בדרום.לאורתם ניסיון רב בתכנון מבנים בבנייה תעשייתית, בנייה טרומית ובנייה קלה בדרום הארץ למגוון שימושים. משרדנו הנו בעל ניסיון בעיצוב בתים צמודי קרקע, מבני ציבור, ומוסדות חינוך אשר נבנו בשיטות הבנייה הנקראות בנייה קלה.

לפרטים נוספים ולפגישת ייעוץ ללא התחייבות צרו עיצמנו קשר
בטלפון 08-850-3231 או בטופס צור קשר ונשמח לעזור.

מאפיינים של בנייה קלה בדרום

בעבר היה נהוג להתייחס בזלזול מה לבנייה הקלה ולייחס לה מאפייני ארעיות אולם כיום מקובל בהחלט להתייחס אל בתים אף אלו שנבנו בבנייה קלה בדרום ובשאר אזורי הארץ כמבנים בעלי עמידות לשנים רבות. הבנייה הקלה קבלה תנופה משמעותית ביותר בתקופת העלייה ממדינות חבר העמים באשר הוקמו בישראל מבני מגורים רבים בסגנונות בנייה קלה שונים.

בנייה קלה בדרום שונה באופן משמעותי מהבנייה הרגילה במספר פרמטרים המעניקים לה יתרונות בולטים במקרים מסוימים על פני השיטות האחרות. יש להבחין בין שיטות בנייה טרומיות לבין שיטות הבנייה התעשייתית והבנייה הקלה בדרום.

בנייה טרומית

בבנייה הטרומית מדובר במבנים שנבנים באופן מלא או חלקי באתר ייצור על פי התכניות שהכנו על ידי האדריכל המוביל את הפרויקט. לאחר הייצור מועברים המבנים לאתר האכלוס ומוצבים לשימוש המזמין. לעתים מדובר במספר חלקים של מבנה המחוברים ליחידה אחת. בכל מקרה בשיטת הבנייה הטרומית ניתן להעביר בשלב מאוחר יותר את המבנה לשימוש באתר חלופי.

בנייה קלה

המונח בנייה קלה בדרום מתאר מבנים שבבנייתם נעשה שימוש בקורות עץ או מתכת, ליצירת השלד של המבנה על פי העיצוב והתכנית של הארכיטקט, לאחר מכן מצופה הקיר מבחוץ בלוחות העשויים מחומרי חיפוי אמידים למים חום ואש ומהצד הפנימי מצופים הקירות בלוחות גבס וגימור בצבע או לוחות דקורטיביים אחרים.
בין החיפוי הפנימי לחיפוי החיצוני משולב בנייה חומר בידוד על פי התכנון ודרישות תקן הבנייה. כמובן שבקירות חיצוניים ישולב חומר בידוד בעל עוצמת בידוד גבוהה לחום וקור ובקירות הפנימיים ישולב חומר בידוד בעל עוצמת בידוד גבוהה לרעש (כמובן הדברים אינם מחייבים ומשתנים מייצרן אחד לאחר).

מקורו של המונח בנייה קלה בדרום מצוי מהבדלי המשקל המשמעותיים בין קורות הבטון היצוקות, הבלוקים ואפילו הגג ורצפת הבטון מאלו בבתים הנבנים על פי הטכנולוגיות השונות בבנייה קלה שבהם הרצפה והתקרה עשויים עץ או פרופילי מתכת. גם הגג במרבית המקרים יהיה מחופה בחיפוי קל משמעותית מרעפי חרס.

בנייה תעשייתית

הבנייה התעשייתית מתייחסת לשיטה שבה משתמשים בקונסטרוקציות מתכת ליצירת השלד של המבנה ולתמיכה בגג. גם במקרה זה מקבל המבנה חיפוי חיצוני ופנימי בהתאם לשימוש וכמובן שעל פי השימוש והתכנון מוטמע בקירות המבנה חומר הבידוד על פי התקנים לשימושים השונים. הבנייה התעשייתית משמשת ברוב המקרים למבני ציבור, מוסדות ומפעלים אך ניתן להשתמש בשיטה זאת גם לבניית בתי מגורים

דוגמאות לשימושים בבניה קלה בדרום

השימוש הנפוץ ביותר לבנייה קלה בדרום הוא לבתי מגורים בבנייה צמודת קרקע ובבנייה תעשייתית למבני ציבור ומוסדות חינוך. הבנייה הטרומית משמשת בעיקר לצורכי כיתות לימוד ובתים יבילים אך במקרים רבים בשל יתרונותיה משתמשים בה גם להקמת בתי מגורים קבועים.

יתרונות של בנייה קלה בדרום

אחד היתרונות החשובים ביותר הנו העלות. מקובל להניח שמחירו של מטר בנייה בבנייה קלה נמוך (אומנם לא בצורה משמעותית) ממחיר של בניית מטר בבנייה רגילה.

היתרון המשמעותי ביותר של הבנייה הקלה הוא קצב הבנייה. לאחר יציקת היסודות ניתן להעמיד בית מגורים
ולסיים את בנייתו תוך מספר שבועות, תופעה ידועה היא שכאשר נבנים זה לצד זה בית בבנייה קלה ובית בבנייה רגילה המבנה הקל יאוכלס תוך זמן קצר ביותר ואכלוסו של המבנה הרגיל יארך משמעותית.

יתרון נוסף הנו הגמישות בתכנון והבנייה. מכיוון שמדובר בקורות ושלד עץ או מתכת. מתאפשרת גמישות רבה מבחינת עיצוב המבנה כולו וגם עיצוב הפנים (חלוקת חללים, פיצול מפלסים ועוד).

יתרון נוסף הוא אפשרות הבחירה במאפייני החיפוי. הן החיפוי החיצוני והן הגימור הפנימי. בבנייה קלה בדרום אפשרי לצפות את המבנה מבחוץ בלוחות עץ או בטון ואפילו בחיפוי של בלוקים שרופים ובפנים לבחור במגוון עצום של אפשרויות חיפוי שונות. ישנם מקרים שבהם בוחרים להעניק לבית אופי מדברי ומצפים את הבית מבחוץ בבוץ חומר כשבפנים הבית בגימור מודרני.

עוד יתרון בולט הוא איכות הבידוד והאטימה להשפעות מזג האוויר. בנייה קלה בדרום מאפשרת לכם להטמיע בקירות החיצוניים בידוד שמבטל (כמעט) כל השפעה של מזג האוויר ומייצר מצב בסיסי מצוין להטמעת טכנולוגיות ירוקות.
יתרון משמעותי נוסף הוא החיסכון באנרגיית חימום וקירור והאפשרות לשלב פנלים סולריים כחלק מהחיפוי העליון לצורך יצירת אנרגיה לשימוש ביתי.

חסרונות של בנייה קלה בדרום

החסרונות של הבנייה הקלה מועטים. הדרישות ההנדסיות של הבנייה הקלה מציבות בפני הארכיטקט מגבלות לעטים באשר לגודל החללים, גובהם ומאפיינים שונים אחרים הקשורים לחומרי הבנייה עצמם. חיסרון נוסף שיש לציינו הוא עמידותם של חומרי הבנייה.

אמנם בישראל ניתן לראות שמרבית המבנים אשר מגיעים לגיל 50-60 שנה מיועדים להריסה ובנייה מחדש ואנו מכירים בעולם מבני עץ עמידים גם אחרי 200 שנה אולם מקובל להניח שמבנה בבנייה קלה לא יאריך חיים כמו מבנה בבנייה רגילה.

המלצותינו לגבי בנייה קלה בדרום

ההמלצה החשובה ביותר היא להיות קשובים לאפשרויות השונות העומדות בפניכם. אנו באורתם משרד אדריכלים בדרום, עוסקים בתכנון מבנים מכל הסוגים ומתמחים בבנייה קלה. יש באפשרותנו להציע לכם מספר רעיונות גולמיים אשר מתוכם תוכלו לקבל את ההחלטה לגבי אופי הבנייה של הבית שאתם מבקשים לבנות לעצמכם.

לקבלת פרטים נוספים וקביעת פגישת ייעוץ ללא התחייבות צרו עימנו קשר
בטלפון 08-850-3231 או בטופס צור קשר ונשמח לעזור.